Wielki sukces naszych nauczycieli i uczniów

Dodano: 27 lutego 2020

W 2019 roku nauczyciel naszej szkoły Krystian Matuszewski zgłosił swój projekt do Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Nagroda ta jest jedynym w Polsce wspólnym programem kultury i edukacji. Jej organizatorem i fundatorem jest m. st. Warszawa. Celem WNEK jest promocja najlepszych projektów w zakresie edukacji kulturalnej realizowanych w Warszawie.

Do ubiegłorocznej X edycji konkursu zgłoszono 120 wniosków. Ich realizacja zakończyła się 25 czerwca 2019 r. Laureatów ogłoszono 18 października podczas gali w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Cieszymy się, że I nagrodę w kategorii szkół podstawowych zdobyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły Krystian Matuszewski i Aleksandra Pliska za projekt „Przybora jest dobry na wszystko”, którego głównym celem było zapoznanie dzieci z Kabaretem Starszych Panów i liryczną twórczością Jeremiego Przybory. Uczniowie klas czwartych mieli za zadanie zilustrować wylosowane piosenki i z powstałych prac stworzyli galerię, która wraz z plakatami o twórcach kabaretu zdobiła korytarz pierwszego piętra szkoły. Przeprowadzili wśród wszystkich uczniów pozostałych klas konkurs polegający na rozpoznawaniu ilustracji, kojarzeniu ich z tytułami utworów. W finale konkursu Konstanty Przybora obejrzał pokonkursową wystawę, opowiadał o współpracy swojego ojca z Jerzym Wasowskim, wręczył laureatom nagrody, podpisywał płyty i książki z utworami Mistrza.

Nagroda ta to dla naszej szkoły powód do dumy. Najważniejsze są jednak efekty. Jak mówi pomysłodawca projektu: „W szkole podstawowej, w której obecnie pracuję często wykorzystuję poetyckie teksty Jeremiego Przybory do objaśnienia dzieciom środków stylistycznych, pokazuję wirtuozerię słów. Pragnę inspirować młodych do rozsmakowania się w piosence literackiej. … Radością były przede wszystkim prace dzieci zdobiące szkolny korytarz, ale bardzo ucieszyła nas także ta międzypokoleniowa współpraca przy konkursie – uczniowie bardzo zaangażowali się w projekt, a swoją wiedzą i wspomnieniami wspierali ich rodzice, a nawet dziadkowie. … Udało nam się Przyborą połączyć pokolenia, tak jak samemu Mistrzowi lirykę z żartem, ale tak, że nie widać szwów – jak pięknie wyrażała się o Kabarecie Starszych Panów Wisława Szymborska.”

Kategorie: Wydarzenia

Góra