Zabawy SI cz. II

Dodano: 8 kwietnia 2020

  

Propozycje zabaw sensorycznych i ruchowych w domu

Część druga

  1. Wyścig zwierząt:

– w jednym końcu pokoju jest start, w drugim meta: wyścig polega na tym by udawać zwierzę np. jak bocian, żabka, kot, krab, wąż itd. Zachęcamy dziecko aby wymyślało zwierzę i zaprezentowało sposób poruszania się. 

Zabawa wspiera koordynację, dziecko uczy się i naśladuje nową aktywność ruchową, imituje ruchy, doskonali precyzję ruchów. Jest to atrakcyjna forma aktywności ruchowej.

  1. Zabawa w „lustro”

– stajemy lub siadamy naprzeciwko dziecka, zabawa polega na odwzorowaniu ruchów lub pozycji możliwie jak najdokładniej (robimy to w odbiciu lustrzanym czyli nasza prawa ręka to lewa ręka dziecka). Warto zamienić się rolami i spróbować odwzorować pozycję dziecka. (Podobna zabawa to taniec do popularnej dziecięcej piosenki „Ojciec Wilgiriusz”;

– inną wariacją jest reagowanie na polecenia słowne czyli dziecko ma np. dotknąć prawą ręką lewego ucha itd.;

Dziecko doskonali nazywanie części ciała, szczególnie prawej i lewej strony, utrwala przekraczanie linii środkowej ciała.

  1. Siłowanki:

– dziecko przyjmuje pozycję czworaczą, naszym zadaniem jest z kontrolowanym naciskiem zepchnąć dziecko;

– walka kogutów – łapiemy się za ręce  naprzeciwko siebie w pozycji kucznej lub klęku prostego i próbujemy się przepchnąć;

– walka sumo- w pozycji stojącej, nogi szeroko, kolana ugięte dziecko i rodzic próbują się przepchnąć;

– przeciąganie liny.

Siłowanki zmuszają mięśnie do przeciwdziałania sile rodzica, aktywizują mięśnie posturalne, służą też rozładowaniu napięcia emocjonalnego. Warto na początku uczulić dziecko, że chodzi o przepchnięcie i utrzymanie stabilności a nie uderzanie drugiej osoby.

  1. Celowanie i gra w „domowe bule”

– celować możemy do miski, pudełka, kosza, możemy użyć piłek, a nawet zwiniętej kartki papieru;

– gra w bule: potrzebujemy jednej piłki (raczej takiej nie odbijającej się zbyt mocno, można umówić się na turlanie lub zrobić kulki z kolorowego papieru) w jednym kolorze, i po 3 (po 1 też może być, runda wtedy będzie krótsza) dla każdego zawodnika w innych kolorach. Jedna piłeczka jest „Świnką” umieszczamy ją w pokoju, zadaniem zawodników jest rzucenie swoich piłek jak najbliżej „świnki”. UWAGA: można swoimi piłkami przesuwać świnkę, gra toczy się dalej. Wygrywa osoba, która na koniec rozgrywki ma swoją piłkę bliżej „świnki”.

Celowanie jest ważną umiejętnością, doskonali percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo- ruchową.

  1. Masy plastyczne

– jeśli nie mamy akurat w domu mas (ciastoliny, plasteliny, modeliny,slime) to możemy je stworzyć zamieszczam kilka przepisów:

  • „sztuczny śnieg” – mąka ziemniaczana plus olej, do mąki stopniowo dodajemy olej, aby uzyskać odpowiednią konsystencję
  • Masa solna- 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli, pół szklanki wody. Najpierw mieszamy mąkę z wodą, stopniowodolewamy wody. Z masy solnej można wykonywać figurki, lub wykrajać kształty z foremek do ciasteczek. Po wyschnięciu można pomalować farbami.
  • Ciastolina: 2 szklanki mąki, 1 szklanka soli, 2 szklanki ciepłej wody, 2 łyżki oleju, 1 łyżka kwasku cytrynowego, opcjonalnie aromat do ciast, i/lub barwniki spożywcze. Mąkę, sól, wodę, olej i kwasek cytrynowe mieszamy w garnku i podgrzewaj na małym ogniu, mieszając łyżką. Masa powinna zgęstnieć i uzyskać konsystencje puree. Następnie wyrabiamy jak ciasto. Dzielimy na kawałki, jeśli będziemy dodawać barwników. Przechowujemy w szczelnym pojemniku.
  • Ciecz nienewtonowska: zabawa tą „masą jest jednocześnie doświadczeniem fizycznym. Ciecz nienewtonowska zachowuje się jednocześnie jak ciało stałe i ciecz! Składniki to mąka ziemniaczana i chłodna woda. W proporcjach mniej więcej 2:1. Wsypujemy mąkę do miski i powoli dolewamy wody mieszając i sprawdzając konsystencję. Ciecz powinna przypominać gładką taflę i będzie można ulepić kulkę, która po chwili się rozpłynie. Można dodać barwniki lub kawałki bibuły.

Masy plastyczne to ćwiczenie motoryki małej, często wykorzystywane w terapii ręki. Sprawia dużo frajdy i przygotowuje dłoń do wysiłku jakim jest pisanie.

                                                                                                               Miłej zabawy

                                                                                                              Anna Chrzanowska – terapeuta SI

Kategorie: Wydarzenia

Góra