Komunikat WHO dotyczący opieki psychologicznej w czasie pandemii.

Dodano: 6 kwietnia 2020

 

  1. WHO-Mental Health and Psychosocial Considerations During COVID-19 Outbreak
  2. European Federation of Psychologists Associations EFPA

Zdrowie psychiczne i względy psychospołeczne podczas epidemii COVID-19- zalecenia WHO-12 marca 2020 r

W styczniu 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. WHO stwierdziła, że ​​istnieje wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się COVID-19 na inne kraje na całym świecie. W marcu 2020 r. WHO oceniła, że ​​COVID-19 można scharakteryzować jako pandemię.

WHO i organy ds. Zdrowia publicznego na całym świecie działają na rzecz powstrzymania COVID-19. Jednak czas kryzysu powoduje stres w populacji. Opracowano standardy zdrowia psychicznego WHO jako komunikaty skierowane do różnych grup w celu wsparcia dobrostanu psychicznego i psychospołecznego podczas epidemii COVID-19.

Zapewnienie pierwszej pomocy psychologicznej

„Jako psychologowie uważamy, że priorytetem jest wykorzystanie naszej wiedzy psychologicznej do pomocy w prawidłowym informowaniu o wirusie, aby uniknąć niepotrzebnego niepokoju i wspierać ludzi, którzy nim dotkniętych.

Przekazujemy kilka przydatnych wskazówek, jak rozmawiać o wirusie. Porady w zakresie pierwszej pomocy psychologicznej znajdują się poniżej:

  1. Reaguj na sytuację lokalną, ponieważ sytuacja różni się w zależności od kraju dostosuj się do specyfiki swojego kraju. Dlatego zachęcamy do kontaktu z lokalnymi władzami ds. zdrowia i postępować zgodnie z przyjętymi wytycznymi.
  2. Poznaj fakty: pomóż ludziom upewnić się, że otrzymali prawdziwe informacje. Rządy są zobowiązane do dostarczania obiektywnych informacji o wirusie w twoim kraju za pośrednictwem stron internetowych, w których możesz ich szukać. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDP) ma specjalną stronę internetową w Internecie, którą regularnie aktualizuje.
  3. Rozmawiaj z dziećmi: przedyskutuj informacje o koronawirusie dostosowując do wieku. Rodzice mogą również pomóc złagodzić dyskomfort związany z izolacją.

Pamiętaj, że dzieci będą obserwować zachowania i emocje rodziców, należy pomagać ich w zrozumieniu (więcej info. poniżej).

  1. Utrzymuj (bezpiecznie) kontakt: portale społecznościowe mogą sprzyjać poczuciu normalności i zapewniać miejsce do dzielenia się uczuciami i łagodzenia stresu. Zachęcaj ludzi do dzielenia się przydatnymi informacjami z rządowych stron internetowych z przyjaciółmi i rodziną. W przypadku kwarantanny ludzie mogą nadal utrzymywać kontakt zdalny.
  2. Wspieraj ludzi w szukaniu dodatkowej pomocy: Osoby, które odczuwają przytłaczający lęk, utrzymujący się smutek, które negatywnie wpływają na ich pracę lub relacje międzyludzkie powinny konsultować się z wyszkolonym i doświadczonym specjalistą
  3. Promowanie bezpieczeństwa: ludzie mogą zwiększyć bezpieczeństwo, przestrzegając wytycznych dotyczących ochrony osobistej, zasad kwarantanny. Konsultacje online, szczególnie za pośrednictwem czatu wideo, stanowią wykonalną alternatywę. Większość psychologów nadal preferuje kontakt osobisty ze swoimi klientami lub pacjenci, którzy szukają pomocy lub wsparcia, jednak w celu ochrony nie tylko własnego zdrowia, ale także zdrowia innych, zaproponowano konsultacje on-line. Badania pokazują, że skuteczność „telekonsultacji” jest nieco mniej optymalna, ale często udaje się uzyskać podobne skutki konwencjonalnej opieki.

Upewnij się, że zarówno ty, jak i klient znajdujecie się w prywatnej przestrzeni i nie będzie nikomu przeszkadzać. Polegaj na profesjonalnych narzędziach do wideokonferencji dostosowanych do telekonsultacji. Nie polegaj na programach takich jak Facebook Messenger, WhatsApp, Skype. Nie korzystaj z komputera publicznego, wyloguj się po sesji i zachowaj system operacyjny / lub aktualne aplikacje. W przypadku zauważenia naruszenia bezpieczeństwa komputera poinformuj pacjentów, powiadom policję i szukać pomocy u specjalisty ds. bezpieczeństwa IT.W celu uzyskania/przekazywania informacji lub kontaktu warto utworzyć grupę w miejscu pracy „COVID-19 -pytania i odpowiedzi ”, w których można zadać pytanie.

Opieka nad dziećmi

Pomóż dzieciom znaleźć pozytywne sposoby wyrażania uczuć, takich jak strach i smutek. Każde dziecko ma swój sposób wyrażania emocji. Czasami angażowanie się w działalność twórczą, na przykład granie i rysowanie, może ułatwić ten proces. Dzieci czują ulgę, jeśli potrafią wyrazić i przekazać swoje uczucia w bezpiecznym i wspierającym środowisku.

Dzieci powinny być zawsze w pobliżu rodziców i rodziny, unikajmy separacji dzieci od ich opiekunów. Jeśli dziecko musi zostać oddzielone od swojego głównego opiekuna, należy zapewnić odpowiednią alternatywną opiekę. Ważne jest, aby pracownik socjalny opiekował się dzieckiem regularnie.

Ponadto upewnij się, że w okresach separacji utrzymywany jest regularny kontakt z rodzicami i opiekunami, np.: zaplanowane dwa razy dziennie rozmowy telefoniczne, wideo, media społecznościowe lub inna odpowiednia dla wieku komunikacja.

Utrzymuj znane czynności w codziennym życiu lub twórz nowe, szczególnie jeśli dzieci muszą pozostać w domu. Zapewnij dzieciom odpowiednie zajęcia odpowiednie dla ich wieku, w tym zajęcia edukacyjne. W miarę możliwości zachęcaj dzieci do dalszej zabawy i spotkań towarzyskich z członkami rodziny (dostosowanych do ograniczeń kwarantanny).

W okresie stresu i kryzysu dzieci często szukają większego wsparcia i są bardziej wymagające od rodziców. Omów COVID-19 ze swoimi dziećmi w sposób uczciwy i odpowiedni do wieku. Jeśli twoje dzieci mają obawy, wspólne zajęcia mogą złagodzić ich lęk. Dzieci będą obserwować zachowania i emocje dorosłych w celu uzyskania wskazówek, jak radzić sobie z własnymi emocjami w trudnych chwilach.

Podziel się prostymi faktami na temat tego, co się dzieje i podaj jasne informacje o tym, jak zmniejszyć ryzyko infekcji, słowami, które mogą zrozumieć dzieci. W razie potrzeby powtórz informacje. Instrukcje należy przekazywać w sposób jasny, zwięzły, pełen szacunku i cierpliwości.

 

Jeśli masz dolegliwości zdrowotne, upewnij się, że masz dostęp do wszystkich leków, których obecnie używasz. Aktywuj kontakty społecznościowe, aby w razie potrzeby uzyskać pomoc.

Bądź przygotowany i staraj się przewidzieć, gdzie i jak uzyskać praktyczną pomoc np.: wezwać taksówkę, dostarczyć jedzenie i poprosić o opiekę medyczną.

 

Pomagaj innym, poprzez wzajemne wsparcie, sprawdzanie sąsiadów i opiekę nad dziećmi personelu medycznego zaangażowanego w walkę z COVID-19.

Utrzymuj stały kontakt z najbliższymi (przez telefon).

Przygotuj „osobisty pakiet bezpieczeństwa”. Pakiet może zawierać podstawowe dane osobowe, kontakty, informacje medyczne, przyjmowane regularnie leki. Ponadto podstawowe artykuły spożywcze, butelki wody i ubrania osobiste”.

tłum. A. Jedlińska – pedagog wspomagający

 

 

Kategorie: Wydarzenia

Góra