SPOTKA(J)MY SIĘ W SĄDZIE!

Dodano: 9 grudnia 2019

Być wezwanym do sądu – to zwykle nie kojarzy się dobrze. Nasze wyobrażenia o wymiarze sprawiedliwości czerpiemy zazwyczaj z amerykańskich filmów, obserwując oratorskie popisy prokuratorów i to też nie jest rzeczywisty obraz tej instytucji.

 W mikołajkowy piątek my, czyli klasa 6b odwiedziliśmy historyczny gmach Sądu Okręgowego przy Alei Solidarności. Na początku w towarzystwie oprowadzającej nas pani sędzi Bożeny Jaskóły obejrzeliśmy wystawę poświęconą znaczeniu budynku podczas okupacji, gdy oddzielał on getto od strony aryjskiej.

Mieliśmy okazję uczestniczyć w sfingowanej rozprawie, wcielając się w postaci sędziów, prokuratorów, adwokatów, pozwanych, oskarżonych i świadków. Ubrani w tradycyjne togi i pouczeni przez panią sędzię o znaczeniu kolorów prawniczych żabotów analizowaliśmy przebieg procesu sądowego w typowej sprawie cywilnej.

To była bardzo pouczająca wycieczka. Na pewno jako dorośli obywatele będziemy wspierać zabiegi o niezawisłość wymiaru sprawiedliwości.

Wyjście do sądu było możliwe dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pani Karoliny Sawickiej, mamie naszego kolegi.

Kategorie: Wydarzenia

Góra